BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Archyvas: Liepa, 2011

Pjaustom medieną

2011-07-31

Stogo brėžinius turim. Bet kol sulaukėm medienos, spėjom pakeisti nuomonę dėl stogo ir trupučiuką pakoregavom konstrukciją. Dėl to kilo problemų su medienos pjaustymu. Reikėjo iš to ką turim padaryti tai ką norim. Porą dienų vyrai nešiojo medienos balkius, pjaustė pagal brėžinius ir dėliojo dėliones: čia nupjauti, čia palikti, čia pridurti, čia dar trūks… Teko ir dar kart iki lentpjūvės pavažiuot ir nusipirkt keletą trūkstamų lentų. Bet viskas jau baigėsi. Medieną susipjaustėm kaip reikia. Susidėliojom kam kas skirta į krūveles.

Visus balkius pjaunant skersai įveikė “zeimeriukas”. Storesnius pjovėm iš abiejų pusių ir taip sutaupėm laiko. Nereikėjo kiekvieno balkio nešioti iki didžiojo zeimerio. Gerai, kad didžiausias reikiamas pjauti storis buvo tik 10 cm.

Susipjausčius lentas, prasidėjo dailidės darbai. Reikėjo atraminiams balkiams padaryti įpjovas. Vienbalsiai buvo nuspręsta jungimus medienoje kiek įmanoma daryti su “capiniais” jungimais. T.y. išskaptuojant skyles, įkarpas ir taip jungti medį su medžiu. Nors Sergėjus ir bandė siūlyti įvairius ankerius, metalines plokšteles ir kampainius, senimas kategoriškai nesutiko.

Taigi reikėjo ir nemažai atraminių balkių apdoroti.

Darbas ilgai užtrunka. Todėl ir tokios konstrukcijos pagal sąmatas yra ganėtinai brangios. Jos suėda daug žmogiškojo ištekliaus ir laiko, todėl ir kaina išauga. Kadangi mes vasarojam kaime, gamtoj, tai ir laikas mums kitaip kainuoja, galim sau leisti pažaisti. O ir finansai neleidžia per daug skubėti. Tai ir žaidžiam su medžiu - pjaustinėjam, drožinėjam…

Dar visą medieną reikėjo nupurkšti antiseptiku nuo visokio plauko kenkėjų, grybų, bakterijų. Tam tikslui pasirinkom Asepą, bet dėl numerio niekaip nesutarėm. Išbandėm ir 1 ir 3. Skirtumą kol kas sunku suprasti. Aprašymas aprašymu, o kaip bus praktikoje sužinosim tik po keleto ar keliolikos, o gal net keliasdešimt metų.

Purškimui naudojom seną sodo purkštuvą. Diedas nuo neatmenamų laikų turi tokį, kartais panaudoja sode pagal paskirtį. Šį kart jis mums pasitarnavo. Gana lengva su juo purkšti: įpili, papompuoji, kad slėgis pakiltų ir purškia sau smulkių lašelių srovelė. Telieka tik balkius vartyti.

Rodyk draugams

Zeimeris

2011-07-23

Turint 8 kubus medienos, ją reikia su kažkuo pjaustyti. Diedas nuo kažkokių netatmenamų laikų turėjo garaže staklinį oblių su trifaziu varikliu. Bet nei karto jo nenaudojo. Senelis apie tai sužinojęs pradėjo “travinti” diedą, kad reikia tą agregatą atvežti į kaimą, padaryti zeimerį ir tai bus liuksiškas pagalbininkas pjovime.

Pagaliau pavyko įkalbėti diedą ir pabandyti tą n metų stovėjusį daiktą užvesti. Prasidėjo žaidimai su technika. Iš pradžių tvarkė, ardė, pjovė montavo metalinį karkasą, tvirtino variklį. Tokiam agregatui ir vietos reikia. Tai reikėjo ir aplinką patvarkyt, paruošt vietą, kur tą zeimerį statysim. Tai turko gal porą dienų. Po to atėjo eilė išbandyti patį variklį. Jį ir pajungti reikia, ir prailgintuvo reikia. Naujas laidas trifazis bausulingai brangus. Rado pas diedą garaže gal 10 metrų seno. Bandė su juo. Ale nepasidavė - kažkur trumpino. Senelis pas save mašinoj irgi “atrado” netyčia užsilikusio turto. Tai pasidarė prailgintuvą. Rozečių ir kištukų taip pat rado sandėliukuose, bet ir naujų porą teko pirkti, nes tos senienos labai turi tendenciją trumpinti.

Bet prieš pirkdami ką, seneliai pirmiau visas senienas turėjo išbandyti iki pergalės. Kol galutinai įsitikindavo, kad neveikia. Tokie žaidimai su aukšta įtampa truko dar porą dienų. O vaizdelių tai prisižiūrėjom iki soties.

Galų gale, išbandę visus laidukus ir kištukus, netgi gavę srovės per pirštus, užvedė tą riaumojantį daiktą.

Nupirkom pjovimo diską, truputį mažoką (40 cm), bet didesnio nepavyko rasti. Išbandėm kaip pjauna medieną. Skersą medį pjauna lengvai. Bet kai pradėjom pjauti rimtus balkius išilgai prasidėjo problemos. Variklis per silpnas, kad pakelti dideles apkrovas, o ir diskas turputį per siauras. Čiut pasisukęs medis stringa diske, degina.

Štai tokios žymės liko bandant pjauti 20×20 balkį.

Vienas pats zeimeris jo neįveikė. Teko pagelbėsi su rankiniu “zeimeriuku”. Įpjauni su zeimeriuku 5 cm iš vienos pusės, tada kitus 5 iš kitos pusės. O likusius vidinius 10 cm jau ima didysis zeimeris. Tiesa ne visus iš karto. Irgi po pusę. Pirmiau iš vienos pusės, po to apverčiam ir iš kitos vėl pjaunam. Diskas mažas, tai neima giliai.

Rodyk draugams

Medis

2011-07-11

Su mūrai baigėm jau senokai, o stogo reikalai stojo. Nors medis stogui buvo jau senokai užsakytas, bet pasirodo dar per vėlai užsakėm. Nors ir užsakėm porą mėnesių anksčiau, bet lentpjūvė nusprendė, kad mes galim dar keletą savaičių palaukti… Ką darysi, reikia laukti. Tai ir laukėm. Pas konkurentus nebebuvo tikslo kreiptis, nes vis vien vasarą visi užsiėmę ir greičiau nebūtume gavę, o ir kainą pas mūsų lentpjūvininkus padoresnę suderėję buvom…

Pagaliau išaušo ta diena, kai pasakė, kad jau visas reikalingas medis išpjautas. Tik atsirado kita problema - niekas nebesutinka tokio kiekio vežti už suderėtą kainą… Čia mums labai pagelbėjo kaimynas, sutikęs parvežti medį. O jo nemažai - 8 kubai gavosi. Visas medis 6 metrų ilgio lentomis ar balkiais supjaustytas. Reikia ir priekabos atitinkamos. O kaimyno priekabėlė pasirodo mažesnė. Bet šiaip ne taip ją pilną pakrovė ir jau tada vėžlio žingsniu 25 km gabeno traktorius.

Vaizdelis tai baisokas buvo, ypač važiuojant duobėtais žvyrkeliais, atrodo tuoj tuoj ir grius visas krovinys kur griovin. Bet tfu tfu tfu viskas gerai baigės. Tik kaimynui po tokios kelionės dar keliai drebėjo, adrenalino žmogelis gavo gerą dozę.

Iškrovimas truko gerokai ilgiau. Kol po vieną malkelę nuvalius pjuvenas susinešiojom trobon. Sukrovėm visą medį pirmam aukšte, kad po šiokiu tokiu stogu būtų ir ne tiesioginiuse saulės spinduliuose maudytųsi. Taip patarė Vytas, anot jo medis saulėje džiūdamas gali kraipytis ir skilinėti. Dabar įėjus į namą, namas kvepia medžiu, tai ne tas jau įkyrėjęs betono kvapas….

Greitu laiku pradėsim impregnavimo darbus ir dėliosim stogo konstrukciją.

Rodyk draugams