BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Beržų sula

Ankstyvą pavasarį, prieš pat sprogstant pirmiesiems pumpurams iš beržų ar klevų galima rinkti sulą. Tai velnioniškai sveikas ir skanus gėrimėlis. Sveikatą pagerint ir organizmą praplaut natūralių vitaminų šaltiniu ir medžių sultim paskanaut nutarėm ir mes.

Mūsų lauko pakrašty, tiksliau tuoj už rubežiaus auga miškelis, su aukštais beržais. Pasirinkom storesnį, ne pačioj pelkėj augantį. Kad tekinti iš medžio sulą reikia pasigaminti tokius specialius latakėlius. Mes medinius darėmės. Labiausiai tam tikslui tinka šeivamedis, nes jo šerdis minkšta - išstumi ir viskas. Bet šeivamedžių neradom, tad ėmėm jauną klevuką. Jų pas mus krūmyne pilna. Ir taip reiks retinti kai rankos iki to darbo prieis. Tad žalos gamtai nepridarėm. Nulupi nuo stimburiuko žievę, maždaug per pusę ilgio skeli pusiau, o likusioj daly skylutę pragręži, kad būt pro kur sulai bėgt. Nuskeltoj daly latakėlį dar pagilini - ir štai gaunam tokį improvizuotą sulos rinkimo įrankėlį.

Išsirinkę medį pragręžėm negilią skylutę. Negilią, kad per daug medžio nežalot, nes vis tik ne metro skersmens kamienas. Tik pragręžus skylutę tuoj pradėjo sultys lašėt. Medinį įrankiuką apvyniojom skudurėliu ir įkalėm į pragręžtą skylutę. Čia jau skersmuo turi atitikt. Pagal grąžto storį kištuką reikia išsidrožti. Mažus neatitikimus užglaisto skudurėlis ir sultys nevarva pro šoną,o teka latakėliu ir po to laša žemyn, kur padėtas kibiriukas.

Kad greičiau susirinktų sula, išgręžėm dar vieną skylę. Žemiau šios. Tuomet į vieną indą renkam iš dviejų skylių. Kad vėjas nenupūstų lašančių lašų, padarėm savotišką nuleidimo sistemą: karklo vytelėm parėmėm, ir jomis sula tiesiog leidosi į kibirėlį.

Taip ir palikom ligi ryto. O ryte - kibirėlis pilnas medžių sulos. Niam niam skanumėlis, gaivumėlis, sveikumėlis.

Kai baigsim darbus, ar baigsis sulos laikotarpis, išgręžtas skyles teks užtaisyti mediniais kamščiais, kad ir medeliui sulčių liktų ir pumpurus toliau sau skleistų.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyk komentarą